Kostka brukowa: rodzaje, inspiracje i wzory

Kostka brukowa: rodzaje, wzory, faktury, kształty – ich liczba jest imponująca, a każdego roku nasza kolekcja powiększana jest o wyznaczające trendy nowości.  Kostki Libet pozwalają na tworzenie oryginalnych kompozycji wokół domu, w ogrodzie oraz w przestrzeni publicznej. Poniżej prezentujemy krótki poradnik o tym, jak prawidłowo dobrać rodzaje kostki brukowej do własnych potrzeb i preferencji. Pamiętaj, że istnieją różne rodzaje i wzory układania kostki brukowej, dzięki czemu można zrealizować własne inspiracje i wizje.

Krok 1: zastosowanie kostki brukowej

Kostka brukowa może mieć różne zastosowanie i być poddawana różnym obciążeniom. W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ma być to dekoracyjna kostka brukowa, chodnikowa (tylko ruch pieszy) czy też przeznaczona pod ruch kołowy lekki (do 3,5 tony) bądź ciężki. Tu należy wziąć pod uwagę każdą możliwą ewentualność, jak np. wywóz szamba czy też dostawa drewna do kominka. Nawet jeśli jakiś pojazd będzie wjeżdżał jedynie okazjonalnie na tworzoną nawierzchnię, rozsądnie jest wybrać kostkę przeznaczoną do takiego zadania.

Przyjmuje się, że kostka brukowa powinna mieć minimum 6 cm grubości, aby mógł się po niej poruszać pojazd bez wyrządzania szkody. W przypadku ruchu ciężkiego wskazana jest już grubość 8-10 cm. Jednak każdorazowo warto sprawdzić u producenta kostki brukowej, czy zaleca on na niej ruch kołowy (np. ze względu na format elementów). Nie zapominajmy przy tym o prawidłowej podbudowie, która stanowi główny klucz do sukcesu.

Pamiętajmy przy tym, że kostka brukowa to nie tylko ścieżka ogrodowa, chodnik czy podjazd. Harmonijnie łączy się również z większymi płytami tarasowymi lub chodnikowymi. Z powodzeniem można wykorzystać ją do zabudowy tarasu, schodów,  a także jako dodatkowy element ozdobny czy akcent określający charakter tworzonej aranżacji. W takim przypadku można zastosować nieco lżejsze i delikatniejsze produkty.

Krok 2: wybieramy kształt kostki brukowej

Kostka brukowa może występować w najróżniejszych formach. Jej wybór pomoże w dużym stopniu ukształtować charakter przestrzeni. Bez wątpienia największą popularnością cieszą się kostki o prostokątnym lub kwadratowym kształcie. Doskonale nadają się do tworzenia ścieżek, tarasów i schodów. Geometryczna forma w swej prostocie ma szerokie zastosowanie i łatwo dopasowuje się do kreatywnych koncepcji. Co ciekawe – w ofercie Libet dostępne są całe systemy kostek, które ułatwiają tworzenie różnych układów kostek. Pozwalają też w ciekawy sposób przełamać monotonię nawierzchni.

Jednak to nie jedyny kształt kostki brukowej dostępny w portfolio Libet. W klasycznych aranżacjach świetnie sprawdzi się chociażby kostka o kształcie trapezu. Jest to wręcz idealne rozwiązanie, gdy chcemy w projekcie wykorzystać łuki lub dekoracyjne okręgi.

W cenie są również ekologiczne rozwiązania, tworzące ażurowe nawierzchnie. Można je stworzyć, wykorzystując kostki z praktycznymi odstępnikami lub o bardziej fantazyjnych kształtach. Pozwalają one połączyć funkcjonalność ścieżki czy podjazdu z walorami powierzchni biologicznie czynnej. W tym przypadku należałoby dodatkowo przemyśleć, czym zostaną wypełnione przestrzenie między poszczególnymi elementami. Może to być trawa lub naturalny kamień grysowy.

Krok 3: efekty kostki brukowej

Technologia produkcji elementów betonowych jest mocno rozwinięta. Dzięki temu można uzyskać różnorodne powierzchnie kostek tak, by różniły się od siebie zarówno wyglądem, jak i pewnymi właściwościami. Dzięki temu otrzymujemy szerokie możliwości wyboru idealnej kostki brukowej.

W ofercie dostępna jest chociażby postarzana kostka brukowa o nieregularnym kształcie (kolekcja Libet Antico). Nada ona tworzonej powierzchni klimatu starodawnych, średniowiecznych uliczek. Świetnie sprawdzi się w rustykalnych aranżacjach, choć chętnie jest ona wykorzystywana również przez osoby, które cenią klasyczne formy ujęte w nowoczesne rozwiązania.

Miłośnicy elegancji z pewnością zainteresują się kostkami brukowymi o płukanej powierzchni (kolekcja Libet Elegante). Szyku nadają im wysokiej jakości szlachetne kruszywa o różnorodnej kolorystyce. W efekcie powstaje wyrafinowana powierzchnia o niebanalnej fakturze, która charakteryzuje się największa antypoślizgowością.

Jeśli natomiast zależy nam na powierzchni antypoślizgowej, bezpiecznej dla dzieci – warto wybrać kostki śrutowano-szczotkowane (kolekcja Libet Aspero). Ich powierzchnia jest delikatnie chropowata, co zwiększa przyczepność i zmniejsza ryzyko poślizgnięcia.

Nie bez znaczenia jest również technologia barwienia. Kostki jednolicie barwione (kolekcja Libet Monocolor) są idealne w przypadku minimalistycznych, nowoczesnych aranżacji. A intrygujące melanże kolorystyczne (kolekcja Libet Colormix) lepiej sprawdzą się w miejscach bardziej podatnych na zabrudzenia oraz wszędzie tam, gdzie warto postawić na bogactwo barw. Powstałe w wyniku użytkowania plamy będą tam mniej widoczne. Oczywiście w obu przypadkach warto pamiętać o regularnej pielęgnacji, zamiataniu i czyszczeniu kostki oraz jej impregnacji. Tylko wtedy kostka brukowa zachowa swój wygląd na dłużej.

Krok 4: kostka z fazą czy bez?

Temat związany z fazami zasługuje na osobny artykuł Rodzaje krawędzi w kostkach. Jednak nie można go pominąć przy wyborze kostki brukowej, gdyż ma ona wpływ na komfort codziennego użytkowania. Chodzi bowiem o to, w jaki sposób zakończone są brzegi.

Kostka brukowa z fazą będzie miała delikatnie zaokrąglone lub ścięte brzegi, zmniejszające jej podatność na uszkodzenia. Jednak to po kostce bez fazy będzie się łatwiej poruszać, gdyż prawidłowo ułożona z niej nawierzchnia będzie idealnie gładka. Jest to zatem świetny wybór na ścieżki, po których często chodzi się w butach na obcasach, jeździ na rowerze lub prowadzi wózek dziecięcy. Jednak kostka bez fazy jest bardziej narażona na wystąpienie np. pęknięć na krawędziach w wyniku niewłaściwego użytkowania, a jej układanie wymaga zwiększonej uwagi i doświadczenia.

Tak zwanym złotym środkiem może się okazać kostka brukowa z mikrofazą, która łączy zalety obu wymienionych wyżej rozwiązań. Zachowuje swoją odporność na odpryski i uszkodzenia, a poruszanie się po niej jest komfortowe.

Krok 5: preferowany rozmiar kostki brukowej

Ciekawy efekt osiągnąć można, operując nie tylko kształtem, ale i wielkością kostki brukowej. Połączenie większych i mniejszych elementów sprawi, że cała powierzchnia nabierze ciekawej, ale subtelnej faktury. Taka nawierzchnia posiada dyskretny urok, nie odciąga uwagi od zieleni, nie stanowi też konkurencji dla budynku. Wręcz przeciwnie – harmonijnie wtapia się w otoczenie. Jeśli z kolei zależy nam na podkreśleniu funkcji czy wydzieleniu stref, warto wykorzystać materiał w kontrastowych kolorach, które stworzą wyraźny rysunek.

Kostka brukowa Libet występuje w zróżnicowanych rozmiarach. Począwszy od małych elementów o szerokości zaledwie kilku centymetrów, po podłużne, które świetnie komponują się z jej mniejszymi odpowiednikami.

Z reguły mała kostka brukowa lepiej radzi sobie z ruchem kołowym i jest bardziej wytrzymała. Właśnie dlatego to głównie ona jest polecana na podjazdy. Natomiast z większych elementów można zabudować taras lub ścieżkę ogrodową. Chociaż, w przypadku krętych ścieżek, lepiej jest wybrać mniejszą kostkę. Dużo zależy od projektu i tego, czy duże formaty zmieszczą się w przewidywanych łukach.

Krok 6: jaki kolor kostki brukowej będzie najlepszy

Szeroka paleta kolorów i faktur kostki brukowej umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych kompozycji, dzięki czemu zarówno kostka chodnikowa, jak i dekoracyjna może wyglądać ciekawie. Umiejętnie połączone kolory pozwolą skoncentrować uwagę oglądającego na detalach, na wyróżnieniu których nam zależy, a nawet optycznie powiększyć lub zmniejszyć zagospodarowaną przestrzeń.

Kolor kostki brukowej powinien być dopasowany do całej aranżacji otoczenia. Warto pomyśleć, jaki kolor kostki brukowej do brązowego dachu będzie odpowiedni. Ważny będzie kolor elewacji, dachu, okiennic, rynien i innych elementów. Dobrze jest również zwrócić uwagę na natężenie barwy oraz to, czy poruszamy się w tonacji ciepłej czy zimnej. Dopiero wtedy możemy wybrać kolor, który będzie harmonizował z całością.

Łączenie kostki brukowej w różnorodnych odcieniach oraz tonacjach wymaga pewnego zmysłu estetycznego, jednakże efekty potrafią być fantastyczne. Zdecydowanie dobrze wypada zestawianie ze sobą dwóch lub trzech rodzajów kostki w podobnej kolorystyce, ale innych odcieniach – np. w trzystopniowej skali szarości, beżu czy zabarwienia rudo-bordowego.

Interesujący jest również styl układania elementów naprzemiennie w dwóch kontrastujących ze sobą odcieniach – np. w owalu czy na chodniku. Jedna warstwa będzie ciemniejsza, natomiast druga wyraźnie jasna.

Warto przy tym zachować umiar i nie przesadzić w ilości kolorów kostki brukowej. Przyjmuje się, że nie powinno się używać więcej niż trzech kolorów. Dzięki temu efekt nadal pozostanie intrygujący, a jednocześnie nie będzie przesadzony. Pamiętajmy przy tym, że produkty z grupy Colormix charakteryzują się bogactwem melanży kolorystycznych na poszczególnych elementach.

Krok 7: różne wzory układania kostki brukowej

Oprócz zastosowania odpowiednich kształtów, rozmiarów i kolorów kostki brukowej, imponujący efekt można otrzymać, tworząc różnorodne wzory układania. Wiele produktów (zwłaszcza dostępnych w systemach kilku formatów) można ułożyć na różne sposoby: począwszy od prostych kwadratowych i prostokątnych wzorów, kończąc na układach wykorzystujących nieregularne formy. Wybrane wzory układania kostki brukowej można dopasować pod dowolny fragment terenu – możliwości aranżacji i inspiracji są praktycznie niewyczerpane.

Mamy nadzieję, że nasza kostka brukowa będzie inspiracją do tworzenia bardzo zróżnicowanych form. Interesujące mieszanie się wielkości kostek, układanie kostki w romb, owal czy półokręgi wyglądają bardzo dobrze na większej powierzchni  – np. placu przed domem. Ciekawe kompozycje stworzyć można również w ogrodzie, gdzie panuje większa swoboda w kwestii układania kostki. Ścieżki mogą być zakręcone lub rozdzielone małymi przerwami. Można również układać niewielkie wyspy w pobliżu ścieżki, które stanowić mogą miejsce osadzenia dużej donicy.

Krok 8: nie tylko kostka brukowa

Przymierzając się do zakupu kostki brukowej, warto zapoznać się z innymi materiałami, które mogą posłużyć do utwardzenia nawierzchni. Mogą to być chociażby większe elementy, takie jak płyty tarasowe z betonu czy płyty gresowe.

Istnieje również szereg produktów uzupełniających, o których warto pamiętać. Przydatne będą bez wątpienia estetyczne obrzeża tworzonej nawierzchni. Całość aranżacji możemy dopełnić, designerskim ogrodzeniem, murkiem z palisad lub stopniami schodowymi o tej samej fakturze i kolorze, co wybrana kostka brukowa. Zwróćmy też uwagę na tak zwane elementy małej architektury ogrodowej, czyli donice, kwietniki, ozdobne kule itp.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na polecaną przez producenta fugię czy  impregnat. To one pomogą utrzymać stworzoną nawierzchnię w dobrym stanie przez kolejne lata.

Projektując nawierzchnię brukowaną, można także zawczasu przewidzieć rozstawienie oświetlenia ogrodowego. Dzięki temu kable zostaną poprowadzone pod kostką podczas zabudowy, co zdecydowanie oszczędzi czas i koszt montażu oświetlenia podjazdu, tarasu lub ogrodu.

Możliwości jest naprawdę dużo. Zapraszamy do zapoznania się z nimi na naszej stronie oraz w najnowszym katalogu.